Мобилното 3D картиране е сред най-производителните технологии за моделиране и визуализиране на участъци от повърхността на Земята – с доминиращи природни дадености или с висока степен на урбанизация. Дигитални по своята същост, те се осъществяват чрез събиране на данни във вид на облаци от дискретни точки, георефрирани с висока точност, които осигуряват необходимата резолюция на геопространствените продукти.

Лидари и скенери

Наред с дигиталните близкообхватни фотограметрични технологии, лазерното сканиране е основен метод за събиране на данни в мобилното картиране. За тази цел са необходими лидари инсталирани върху подвижни платформи, които – разлика от статичните системи, са интегрирани с ГНСС и инерциални модули за прецизно позициониране с висока честота.

За оцветяване на генерираните облаци от точки се прилагат дигитални камери с висока резолюция, конструктивно интегрирани или не с лазерните скенери.

В зависимост от предназначението им, лидарите са пригодени за инсталиране на следните видове платформи:

• Сухопътни возила –шосейни, релсови;

• Пилотирани или безпилотни летателни средства;

• Плавателни съдове със или без екипаж;

• Ръчни, или носени на гърди/гръб, за придвижване пеш;

• Мултиплатформени, подходящи за два или повече от изброените видове.

Камери

CHCNAV C5

Предназначени за осигуряване на висококачествени изображения за фотограметрични приложения и като допълнение на резултатите от лазерното сканиране за оцветяване на облаци от точки, камерите са рзлични видове – според платформите, за които са предназначени, оптическите характеристики и електрониката им.

За летящи платформи за предназначени камерите CHCNAV C5 – за хоризонтални снимки и CHCNAV C30 – за наклонени снимки.

Камерите Ladybug са с ъглов обхват 360° и са предназначени за сухопътнии и плаващи платформи.

Дронове

Сред различните видове платформи за мобилно картиране особено място заемат безпилотните летателни апарати. С гъвкави възможности за конфигуриране на сензорите, планиране и осъществяване на мисии, дроновете са оборудвани със съвременни средства за комуникация и сигурност.

Различават се преди всичко по следните по-важни показатели:

• Конструкция – с фиксирано крило или хеликоптерен тип;

• Товароподемност, от която се определя видът и броят на сензорите;

• Продължителност на полета.

От дроновете с фиксирано крило особен интерес представяват онези, които позволяват вертикално излитане и кацане.