Доказани в практиката със своята гъвкавост и ефективност, системите MIRA включват като крайно стъпало матрица от разделени екранирани антени ProEx, свързани чрез коаксиални антенни модули към блок за управление, специално конфигуриран с необходимите разширения.
В зависимост от работните честоти, системата MIRA се предлага в три варианта: 200, 400 и 1300 MHz. Общият брой на антените може да бъде до 30, а комуникационната схема между каналите се задава от потребителя.
Според броя на антенните елементи, системата може да бъде от 8 до 31-канална. Най-широко разпространени са 8 и 16-каналната конфигурация, които са разумен комприс между ширината на сканираната ивица и възможността за маневриране.
Стандартната 16-канална схема включва 9 предавателни и 8 приемателни антени. Всяка от последните е синхронизирана по отношение на две предавателни антени, с което се постига минимално междуканално разстояние.
Хардуерно тази конфигурация се осъществява с помощта на модула MIRA (жълтата кутия на фигурата), свързан към блока за управление ProEx.
Всички данни, събирани с помощта на системите MIRA са пространствено определени чрез GPS позициониране в реално време или измервания с роботизирана тотална станция.
Предвидени са различни варианти за транспортиране на системите MIRA по време на работа – чрез бутане или теглене, с превозно средство или на ръка.
Приложение на MIRA
Силата на системите MIRA се състои във възможността за бързо и лесно натрупване на 3D данни в широки ивици (swots), резултатите от които се обработват, визуализират и интерпретират с помощта на специализирани софтуерни пакети, след което се експортират в подходящи ГИС или CAD формати. Сред типичните областии на приложение на системите MIRA са:
- Откриване и картиране на утилити;
- Археологични разкопки;
- Изследване на настилките на писти за излитане и кацане;
- Криминалистика;
- Сканиране на пътища и тротоари;
- Картиране на водни губилища;
- Отриване на тунели;
- Локализиране на заровени обекти.